SMAJ75A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SMAJ75A-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:75 V Breakdown Voltage:83.3 V Clamping Voltage:121 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)75 V
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Power Rating400 W
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Working Voltage75 V
Peak Pulse Current3.3 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage83.3 V
Clamping Voltage121 V
Peak Pulse Power400 W